top of page

Zrozumienie Złamań Zmęczeniowych i Celiakii w Praktyce Fizjoterapeutycznej w Lubinie

Zaktualizowano: 18 kwi


Fizjoterapeuta Lubin
Rehabilitacja w Lubinie

Witajcie w najnowszym wpisie z naszej centrum rehabilitacji na ulicy Kochanowskiego w Lubinie, gdzie niedawno mieliśmy do czynienia z diagnostycznym wyzwaniem. Nasz pacjent, dotknięty rzadkim przypadkiem złamań zmęczeniowych obu kości piszczelowych, przyniósł nam przypadek, który okazał się być kluczowy dla zrozumienia związku między jego stanem a celiakią.

Złamania zmęczeniowe zawsze są alarmujące, zwłaszcza gdy dotykają obu kości piszczelowych. Co uczyniło ten przypadek wyjątkowym, to odkrycie, że osteopenia, czyli rzadsze niż zwykle ubytki masy kostnej, miała swoje podłoże w nietolerancji glutenu, jaką jest celiakia.


Celiakia jest chorobą często przeoczającą, która może prowadzić do wielu powikłań, w tym do osteopenii. W przypadku naszego pacjenta, złamania były bezpośrednim wynikiem osłabienia kości spowodowanego przez celiakię. Wykorzystanie zaawansowanych technik obrazowania było nieocenione, jednak kluczową rolę odegrała analiza cytologiczna, która pomogła zidentyfikować skrytą celiakię. Dzięki wczesnemu wykryciu i odpowiedniej terapii, pacjentowi udało się poprawić stan swojej masy kostnej, a także uniknąć przyszłych złamań.


Ten przypadek podkreśla znaczenie holistycznego podejścia w medycynie, które łączy różne dziedziny w celu zrozumienia kompleksowej natury stanu pacjenta. Współpraca specjalistów z różnych dziedzin pozwoliła na wczesne wykrycie i odpowiednią terapię, co znacząco poprawiło stan masy kostnej pacjenta i pomogło uniknąć przyszłych złamań.


To zagadnienie jest mi szczególnie bliskie, ponieważ podczas obrony mojej pracy magisterskiej, jedno z pytań dotyczyło właśnie tego rodzaju kontuzji. Wtedy nie miałem jeszcze doświadczenia z pacjentami z tym schorzeniem, znałem jedynie historię pracownika służb mundurowych, który podczas Maratonu Wrocławskiego doznał złamania zmęczeniowego kości udowej. To pytanie zrobiło na mnie duże wrażenie i wytężyło mój umysł, a wspomnienia te wciąż pozostają ze mną.


Trzymajcie się ciepło.


Pzdr D.

Comments


bottom of page