top of page

Tajemnicza Diagnoza W Gabinecie FIZJONER: Jaki związek jest między złamaniami, osteopenią i celiakią


Witajcie w nowym wpisie dotyczącym diagnostycznego wyzwania, które zetknęło się ze mną nie dawno. Pacjent trafił do mnie z rzadkim przypadkiem złamań zmęczeniowych obu kości piszczelowych, a kluczem do zrozumienia tego zjawiska okazała się być ukryta diagnoza – celiakia.

Złamania zmęczeniowe są zawsze powodem do zaniepokojenia, zwłaszcza gdy dotyczą obu kości piszczelowych. Jednak to, co sprawiło, że ten przypadek był wyjątkowy, to fakt, że osteopenia pacjenta, czyli rzadsze niż zwykle ubytki masy kostnej, miała swoje korzenie w celiakii.


Celiakia, często niezauważana, może prowadzić do różnych powikłań, a osteopenia jest jednym z nich. W przypadku naszego pacjenta, złamania były wynikiem osłabienia kości, spowodowanego właśnie nietolerancją glutenu.


W trakcie diagnostyki wykorzystano zaawansowane techniki obrazowania, ale kluczową rolę odegrała analiza cytologiczna, która pozwoliła zidentyfikować skrytą celiakię. Dzięki wczesnemu wykryciu i odpowiedniej terapii, pacjentowi udało się poprawić stan swojej masy kostnej, a także uniknąć przyszłych złamań.


To jedno z tych fascynujących przypadków, które podkreślają, jak istotne jest holistyczne podejście do diagnostyki, łączące różne dziedziny medycyny. Dzięki współpracy specjalistów, udało się nam zrozumieć ukryte połączenie między złamaniami, osteopenią a celiakią.

To zagadnienie jest mi szczególnie bliskie, bo podczas obrony magisterskiej jeden z członków komisji egzaminacyjnej zadał pytanie właśnie o tę kontuzję. W tamtym czasie nie spotkałem żadnego Pacjenta z tym schorzeniem, jedynie słyszałem o pracowniku służb mundurowych, który podczas Maratonu Wrocławskiego (gdy ten jeszcze kończył się na jego rynku- gdzie nawierzchnią była kostka brukowa) doznał złamania zmęczeniowego kości udowej na ostatnich metrach dystansu. To pytanie zrobiło na mnie na tyle duże wrażenie i wytężyło mózg do pracy, że nadal nosze je w głowie.

Trzymajcie się ciepło.

Pzdr D.


bottom of page